Επίκαιρες Ανακοινώσεις

ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΑ για τη ΔΩΡΕΑ ΨΗΦΙΑΚΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ μας

Αγαπητοί Μαθητές, Γονείς και Κηδεμόνες.

Την περίοδο που το σχολείο μας βρισκόταν σε αναστολή λειτουργίας, πραγματοποιήθηκαν σημαντικές εργασίες εγκατάστασης ψηφιακού εξοπλισμού στις Αίθουσες Διδασκαλίας και τα Εργαστήρια, ως εξής:

α) Εγκαταστάθηκε δομημένη καλωδίωση για σύνδεση στο Διαδίκτυο σε όλες τις Αίθουσες Διδασκαλίας, τα Εργαστήρια και τα Γραφεία του Εκπαιδευτικού Προσωπικού (συνολικά 28 αίθουσες).

β) Τοποθετήθηκαν επιπλέον έξι (6) διαδραστικά προβολικά συστήματα σε αντίστοιχες αίθουσες που μέχρι σήμερα στερούνταν σχετικό εξοπλισμό και συγκεκριμένα:

Τo Εργαστήριo της ΕΝΔΥΣΗΣ, των ΥΔΡΑΥΛΙΚΩΝ και της ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ, το Εργαστήριο ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ (ισογείου), η Αίθουσα ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΩΝ και η ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ.

Ο παραπάνω εξοπλισμός αποτελεί Δωρεά της οικογένειας του κυρίου και της κυρίας ΜΑΡΤΙΝΟΥ.

Η Διεύθυνση και οι Εκπαιδευτικοί του σχολείου, τους ευχαριστούμε θερμά για την ευγενική χειρονομία τους.

ανακοίνωση

1-7-2020

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες:

• Το σχολείο θα είναι ανοικτό κάθε Τετάρτη, 8:30-13:15, το διάστημα από 1/7/2020 έως 26/8/2020.
  • Η έναρξη μαθημάτων το νέο σχολικό έτος 2020-21, θα γίνει στις 7/9/2020.

24-6-2020

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες:

1.    Έχουν αποσταλεί στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις σας ΟΔΗΓΙΕΣ για την ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ των μαθητών στην Β΄, Γ΄ και Δ΄ τάξη Γυμνασίου και την Β΄, Γ΄ και Δ΄ τάξη Λυκείου.

OI ΑΝΑΝΕΩΣΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΩΝ θα πρέπει να ολοκληρωθούν ως την Τρίτη 30/6/2020.

2. Για την ΕΓΓΡΑΦΗ μαθητών στην Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ και την Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ, πρέπει να προσέλθετε στο σχολείο προκειμένου να συμπληρώσετε τη σχετική ΑΙΤΗΣΗ, έχοντας μαζί σας τα εξής δικαιολογητικά:

α) Γνωμάτευση ΚΕΣΥ

β) Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης

γ) Αποδεικτικό μόνιμης κατοικίας (π.χ. λογαριασμός ΔΕΗ)

Οι ΕΓΓΡΑΦΕΣ θα πρέπει να ολοκληρωθούν ως την Τρίτη 30/6/2020.

3. Τα ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΑ της Δ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ, τα ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΑ και τα ΠΤΥΧΙΑ της Δ΄ ΛΥΚΕΙΟΥ, θα επιδοθούν στους Γονείς /Κηδεμόνες τη Δευτέρα 29/6/2020 και ώρα 11:00 στο σχολείο.

Θυμηθείτε ότι πρέπει να διατηρήσετε όλα τα βιβλία σας για την επόμενη σχολική χρονιά 2020-2021.

10-6-2020

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

1. Οι  γονείς και κηδεμόνες των μαθητών-τριών της Δ΄ τάξης Γυμνασίου και της Δ΄ τάξης Λυκείου, πρέπει να προσκομίσουν:

Α) Πιστοποιητικό Γέννησης. Ειδικά για  τα αγόρια να αναγράφονται τα Στοιχεία Μητρώου Αρρένων.

Β) 2 φωτογραφίες έγχρωμες για τους μαθητές Γυμνασίου

Γ) 4 φωτογραφίες έγχρωμες για τους μαθητές Λυκείου

Τα παραπάνω δικαιολογητικά είναι απαραίτητα, προκειμένου να εκδοθούν τα απολυτήριά των μαθητών-τριών.

2. Σχετικά με τις  Αιτήσεις εγγραφής , μετεγγραφής των μαθητών  στην Α΄, Β΄, και Γ΄ τάξη των Δημόσιων  Ημερήσιων  και Εσπερινών ΓΕ.Λ.-ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος  2020-2021 αυτή θα γίνει  με ηλεκτρονικό τρόπο μέσω της εφαρμογής  e-εγγραφές.

Σε αναμονή της έναρξης λειτουργίας της εφαρμογής e-εγγραφές, ακολουθούν αναλυτικές οδηγίες του Υ.ΠΑΙ.Θ.  για την επικείμενη  υποβολή  των  σχετικών Αιτήσεων, στο έγγραφο που σας επισυνάπτεται.

Επαναλειτουργία σχολείου - Οδηγίες

Οδηγίες υγιεινής για μαθητές

Οδηγίες υγιεινής για Γονείς/Κηδεμόνες

Ηλεκτρονικό Σχολείο ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ. Αγίου Δημητρίου