Στο πλαίσιο της προετοιμασίας για την επίσκεψη στον βράχο της Ακρόπολης, οι μαθητές μπορούν, αν θέλουν, να παρακολουθήσουν τα εξής βίντεο:

Επιπλέον μπορούν να παίξουν το εκπαιδευτικό παιχνίδι ΜΑΘΕ, ΠΑΙΞΕ, ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ,  που περιλαμβάνει τρεις εκπαιδευτικές ενότητες που απευθύνονται σε παιδιά και γονείς αλλά και σε σχολικές ομάδες που έχουν τη διάθεση να μάθουν, να παίξουν και να δημιουργήσουν έργα αντλώντας έμπνευση από τα μνημεία της Ακρόπολης (Φάτνωμα, Κίονες και κιονόκρανα, Και επάνω από τους κίονες, τι;)

καθώς και μια σειρά εκπαιδευτικών παιχνιδιών στην παιδική σελίδα του Μουσείου Ακρόπολης  https://acropolismuseumkids.gr

Τέλος μπορούν να χρησιμοποιήσουν τις παρακάτω διαδικτυακές εφαρμογές:

ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗ ΣΤΑ ΜΝΗΜΕΙΑ ΤΗΣ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
Διαδικτυακή εφαρμογή που αποτελείται από εικόνες και πανοράματα υψηλής ανάλυσης των σπουδαιότερων μνημείων του Ιερού Βράχου που προσφέρουν τη δυνατότητα αυξημένης εστίασης σε λεπτομέρειες. Ο χρήστης μπορεί να αντιληφθεί τη θέση του μνημείου σε σχέση με τον περιβάλλοντα χώρο και να πραγματοποιήσει έναν εικονικό περίπατο επιλέγοντας τη δική του διαδρομή.

Η ΖΩΦΟΡΟΣ ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ
Σε αυτή τη διαδικτυακή εφαρμογή  έχουν συγκεντρωθεί και υπομνηματισθεί φωτογραφίες όλων των σωζόμενων λίθων της ζωφόρου των μουσείων Bρετανικού, Aκροπόλεως και Λούβρου, οι  οποίες έχουν συμπληρωθεί με τα σωζόμενα σχέδια του  J. Carrey (1674), και του J. Stuart (1751), με σκοπό να δοθεί η κατά το δυνατόν πληρέστερη εικόνα του συνόλου.

ΕΝΑΣ ΑΡΧΑΙΟΣ ΝΑΟΣ - ΜΑΘΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ
Ο δικτυακός τόπος "Μάθε Περισσότερα" απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς, γονείς και νέους που ενδιαφέρονται να αποκτήσουν μια πιο συστηματική γνώση για την αρχιτεκτονική των αρχαίων ελληνικών ναών.