Οι μαθητές της Β΄ τάξης Γυμνασίου και ένα τμήμα της Γ΄ τάξης Γυμνασίου, την 1η Μαρτίου πραγματοποίησαν δυο εκπαιδευτικές επισκέψεις με τους εκπαιδευτικούς τους.

Η πρώτη επίσκεψη έγινε στο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο για παιδιά με εγκεφαλική παράλυση. Οι μαθητές των δύο σχολείων υλοποίησαν κοινές δράσεις για μια ώρα.Αποδεχόμενοι τις δυνατότητες και αδυναμίες του καθενός, και με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών, χόρεψαν, τραγούδησαν και ζωγράφισαν, δημιουργώντας νέες σχέσεις.
Η δεύτερη επίσκεψη έγινε στο Ellinikon Experience Park & Ellinikon Experience Center , το οποίο βρίσκεται στο χώρο του ιστορικού Διεθνούς Αεροδρομίου της Αθήνας. Οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν με τη βοήθεια της ψηφιακής τεχνολογίας σε μια πόλη του «μέλλοντος». «Έκαναν βόλτα» με ένα διαδραστικό ποδήλατο που τους έδωσε τη δυνατότητα να περιηγηθούν στο Πάρκο και να δουν τα σημεία πολιτισμού και ενδιαφέροντος που θα δημιουργηθούν, αλλά και τους χώρους πρασίνου. «Ταξίδεψαν» με «σκάφος» με θέα την εμβληματική Ριβιέρα του The Ellinikon.