Το ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ Αγίου Δημητρίου με επιτυχία ολοκλήρωσε τη πρώτη κινητικότητα του έργου με κωδικό σχεδίου 2023-1-EL01-KA122-SCH-000129493 και με τίτλο "Η αναγκαιότητα καινοτόμων πρακτικών και ψηφιακών εργαλείων στο Συμπεριληπτικό Σχολείο" με τύπο δραστηριότητας "Courses and Training"  όπου υλοποιήθηκε  στο Τορίνο της Ιταλίας με φορέα υποδοχής τον Microkosmos.

Στην κινητικότητα αυτή συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί Χαραλάμπους Άννα ΠΕ03-υποδιευθύντρια του σχολείου, Ψυρρή Βαία ΠΕ86, Ευσταθίου Αθανασία ΠΕ06, Σολανάκη Ελευθερία ΠΕ86 και Σταμελοπούλου Ευαγγελία ΠΕ29. Η επιμόρφωση είχε  θέμα «Συμπεριληπτικές προσεγγίσεις εκπαιδευτικών» (Inclusive Teachers Approaches) και πραγματοποιήθηκε το διάστημα από 3 Μαρτίου 2024 έως 8 Μαρτίου 2024. Η συγκεκριμένη δραστηριότητα  στοχεύει στην ενδυνάμωση των σχέσεων μαθητών και προσωπικού, στην αναβάθμιση της παρεχόμενης συμπεριληπτικής εκπαίδευσης με ταυτόχρονη αντιμετώπιση κρίσεων προωθώντας τον σεβασμό στη διαφορετικότητα και στην ανάπτυξη επικοινωνιακών, γλωσσικών και ψηφιακών δεξιοτήτων. Παράλληλα πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις σε μουσεία πολιτιστικού ενδιαφέροντος χώρους του Τορίνο, που επέτρεψαν στους συμμετέχοντες  εκπαιδευτικούς να αποκτήσουν ολοκληρωμένη εικόνα για τον ιταλικό πολιτισμό.

Τα προγράμματα Erasmus+ χρηματοδοτούνται από την ΕΕ και το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ) που αποτελεί τον Εθνικό φορέα διαχείρισης.

#ErasmusPlus

#ErasmusIKY

#ErasmusGreece

#Italy

#Microkosmos

You don't have a pdf plugin, but you can download the pdf file.