Οι  μαθητές   θα συμμετέχουν   στο   ευρωπαϊκό   πρόγραμμα   eTwinning με   τίτλοA  Musical Journey”(Ένα Μουσικό Ταξίδι) . Το  πρόγραμμα  θα  υλοποιηθεί  στο διάστημα Μάρτη μέχρι Μάιο  και θα συμμετέχουν μαθητές του τομέα Πληροφορικής του Λυκείου

Το eTwinning είναι η κοινότητα των σχολείων της Ευρώπης. Προσφέρει μια ασφαλή πλατφόρμα για το προσωπικό (εκπαιδευτικούς, διευθυντές, βιβλιοθηκάριους κλπ) που εργάζονται σε σχολεία των συμμετεχουσών Ευρωπαϊκών χωρών.  Ο  σκοπός του  eTwinning είναι να  φέρει  τους  διδάσκοντες  και  τους  μαθητές της  Ευρώπης  πιο κοντά μέσω  της  συνεργασίας  των  τάξεων  πάνω   σε  κοινό  θέμα.  Στηρίζεται  στην  ομαδική  εργασία  και  προάγει  την ανάπτυξη  μιας  κοινής  ταυτότητας  και  την  εκτίμηση  της  σημασίας  της  επικοινωνίας .   Αφορά  επίσης   στον πειραματισμό  με  νέες  μεθόδους  διδασκαλίας   και  νέους  τρόπους προσέγγισης  της  γνώσης   που αξιοποιούν  τον τεχνολογικό  εξοπλισμό  του  σχολείου  και  τις  δυνατότητες  του διαδικτύου .

Για  την  επαφή   των  συνεργαζόμενων  σχολείων, εκπαιδευτικών  και  μαθητών  το  πρόγραμμα  διατηρεί  έναν χωριστό  διαδικτυακό   χώρο  συνεργασίας,  ο  οποίος  ονομάζεται   Twinspace,  στον   οποίο  μπορούν  να   έχουν  πρόσβαση  μόνο  οι  συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί  και  λειτουργεί  υπό  την  εποπτεία  της  Εθνικής και της Ευρωπαϊκής  Υπηρεσίας   eTwinning. Στα  πλαίσια  της  υλοποίησης  των δράσεων  αυτής  της  συνεργασίας οι μαθητές θα χρησιμοποιήσουν εργαλεία web2.0. Ο σκοπός υλοποίησης του project είναι η Ποιοτική Εκπαίδευση,προώθηση του 4ου στόχου βιώσιμης ανάπτυξης του ΟΗΕ από το Συμβούλιο της Ευρώπης.