Αγαπητοί Μαθητές, Γονείς και Κηδεμόνες,

Με βάση τις διατάξεις της πρόσφατης ΚΥΑ (αριθμ. Δ1α/Γ.Π.οικ.55254/ΦΕΚ 4187/τ΄Α/10-9-2021), δίνονται οι παρακάτω διευκρινιστικές οδηγίες σχετικά με τον «Αυτοδιαγνωστικό Έλεγχο» (self test) (άρθρο 3):

Για τους μαθητές που φοιτούν σε σχολικές μονάδες Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, ο δωρεάν αυτοδιαγνωστικός έλεγχος δεν έχει υποχρεωτικό χαρακτήρα και διενεργείται εφόσον είναι συμβατός με τον βαθμό και το είδος της αναπηρίας ή και της ειδικής εκπαιδευτικής ανάγκης του μαθητή.

Ωστόσο, η Διεύθυνση και οι Εκπαιδευτικοί του σχολείου έχουν την υποχρέωση:

α) Να σας ενημερώσουν για την χρησιμότητα του προληπτικού διαγνωστικού ελέγχου νόσησης από τον κορωνοϊό COVID-19, μέσω της δωρεάν αυτοδιαγνωστική διαδικασίας ελέγχου (self test) και

β) Να σας ΣΥΣΤΗΣΟΥΝ ώστε ο Aυτοδιαγνωστικός Έλεγχος (self test) να διενεργείται δύο (2) φορές ανά σχολική εβδομάδα, πριν από την Τρίτη και την Παρασκευή αντιστοίχως, έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση των μαθητών στο σχολείο.

Το αποτέλεσμα του self test θα πρέπει να δηλωθεί στην ηλεκτρονική πλατφόρμα self-testing.gov.gr και στη συνέχεια να εκτυπώσετε τη «Σχολική Κάρτα για COVID-19» προκειμένου ο μαθητής να την επιδείξει στον εκπαιδευτικό της πρώτης ώρας. Σε περίπτωση αδυναμίας εκτύπωσης μπορείτε να συμπληρώσετε και να υπογράψετε χειρόγραφα την «σχολική κάρτα».

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Σε κάθε περίπτωση, εξαιρούνται από τον συστηματικό προληπτικό διαγνωστικό αυτοέλεγχο (self test), οι μαθητές που κατέχουν ?Πιστοποιητικό Εμβολιασμού? ή ?Βεβαίωση Νόσησης? εντός του τελευταίου εξαμήνου. Σε αυτή την περίπτωση παρακαλούμε να μας αποστείλετε τα παραπάνω δικαιολογητικά (Πιστοποιητικό ή Βεβαίωση) ηλεκτρονικά (Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.) ή μέσω των συνοδών των δρομολογίων των σχολικών λεωφορείων.

Με αφορμή τα παραπάνω, σας υπενθυμίζουμε σχετικές Οδηγίες για τον πρώιμο εντοπισμό ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΩΝ από ΚΟΡΩΝΟΪΟ:

Παρακαλούνται οι γονείς και κηδεμόνες, ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ πριν την αναχώρηση των μαθητών από το σπίτι για το σχολείο, να ΕΛΕΓΧΟΥΝ τα παιδιά για το ενδεχόμενο ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΩΝ (ακόμα και ήπιων), συμβατών με λοίμωξη COVID-19, όπως:

• Πυρετός (να γίνεται θερμομέτρηση)
  • Βήχας
  • Πονόλαιμος
  • Πονοκέφαλος
  • Ρινική καταρροή/συμφόρηση (μπούκωμα)
  • Ναυτία/έμετος
  • Κοιλιακός πόνος, διαρροϊκές κενώσεις
  • Απώλεια όσφρησης και γεύσης

Σε περίπτωση εμφάνισης ακόμα και ενός από τα παραπάνω συμπτώματα, οι μαθητές:

• ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να ΠΡΟΣΕΡΧΟΝΤΑΙ στο σχολείο.
  • ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ στο σπίτι και απευθύνεστε στον οικογενειακό γιατρό για αξιολόγηση και διεξαγωγή διαγνωστικού ελέγχου.
  • ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΤΕ τη Διεύθυνση του σχολείου.

Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά με υγεία.

Η Διεύθυνση

19-9-2021