Στο πλαίσιο της Ζώνης Δημιουργικών δραστηριοτήτων, Οι μαθήτριες και οι μαθητές του Β1 του τομέα Γεωπονίας συμμετείχαν στην δράση Teaching with Europeana. Η Europeana είναι ψηφιακή πλατφόρμα για το πολιτισμό της Ευρώπης, η οποία ιδρύθηκε και χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή στο πλαίσιο του eContentplus, του Προγράμματος Στήριξης της Πολιτικής για τις Τεχνολογίες των Πληροφοριών και των Επικοινωνιών. Οι μαθητές και οι μαθήτριες ήρθαν σε επαφή με τα έργα του Ολλανδού ζωγράφου Πητ Μοντριάν ενός από τους σημαντικότερους εκπροσώπους της μοντέρνας τέχνης και συνέδεσαν τα γεωμετρικά σχήματα με την τέχνη της ζωγραφκής. Τα έργα τους αναρτήθηκαν στον ιστότοπο της Europeana στο ευρωπαϊκό σχολικό δίκτυο.

Implementation of "Mondrian and Math lessons"(SOI-GR-292) - Teaching With Europeana