Tο σχολείο μας βραβεύτηκε με την εθνική ετικέτα ποιότητας για τα έργα eTwinning στα οποίο συμμετείχαμε το σχολικό έτος 2022-23 με τίτλους «Α Musical Journey» και «Lights, Camera, Action».

Στο έργο “A Musical Journey “συμμετείχαν μαθητές/τριες του τομέα Πληροφορικής της, τα τμήματα Β2, Γ3 ΚΑΙ Δ3 Λυκείου, με την καθοδήγηση των καθηγητριών Κα Ψυρρή Βαία,Κα Αετού Έλενα και Κα Χαραλάμπους Άννα. Κριτήρια επιτυχίας της βράβευσης ήταν η πρωτότυπη θεματολογία,, το ενδιαφέρον των μαθητών/-τριών και η διάχυση. Επίσης το έργο μας σύμφωνα με την Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης (ΕΥΥ) eTwinning ήταν καλά δομημένο, οι ομάδες είχαν συνεργαστεί μέσα από τα διάφορα εργαλεία και το φόρουμ δίνοντας προϊόντα εύστοχα και ποιοτικά.

Στο έργο «Lights, Camera, Action» συμμετείχαν οι μαθητές/τριες των τμημάτων Β1 και Β2 Λυκείου, με τη καθοδήγηση των καθηγητριών Κα Ψυρρή Βαία, Κα Κλάδου Χριστίνα. Κριτήρια επιτυχίας της βράβευσης ήταν η η καλή θεματολογία, η oργάνωση του twinspace, οι ποιοτικές δραστηριότητες, τα κοινά τελικά προϊόντα, η αξιολόγηση και η διάχυση. Δημιουργήθηκε και ένα συνεργατικό σενάριο, οι ομάδες των μαθητών ήταν διακρατικές, ένα συνεργατικό padlet με τα ηχητικά μηνύματα των μελών της κάθε ομάδας.

Η πλατφόρμα eTwinning αποτελεί σημείο συνάντησης για όσους απασχολούνται στον τομέα της σχολικής εκπαίδευσης