Με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς το ΕΝΕΕΓΥΛ του Αγίου Δημητρίου ξεκίνησε ένα νέο Έργο eTwinning στο οποίο θα συμμετέχουν οι μαθητές της  Β΄, Γ΄και Δ΄τάξης του Λυκείου.

Το έργο έχει  τίτλο «Meeting our Cultures!», γράφτηκε και συντονίστηκε από το ιταλικό σχολείο  «Diaz» και το ισπανικό σχολείο «Sagrado Corazon», συμμετέχοντας μαθητές και καθηγητές σχολείων σε Πολωνία, Ελλάδα, Εσθονία, Ουκρανία, Βοσνία και Ερζεγοβίνη,  Ουγγαρία, Ρουμανία, Δανία και άλλο ένα ιταλικό σχολείο στο Reggio Calabria, με στόχο την ανακάλυψη και την εμπέδωση της γνώσης των χριστιανικών θρησκευτικών παραδόσεων και  καλλιτεχνική κληρονομιά κάθε χώρας-εταίρου, ενισχύοντας ταυτόχρονα τις δεξιότητες της αγγλικής γλώσσας και των ψηφιακών χάρη στη χρήση νέων τεχνολογιών.

Στόχος του προγράμματος είναι οι  νέες γενιές να συνειδητοποιήσουν ποια είναι η σημασία της δικής τους παράδοσης και πολιτισμού, για την επίτευξη ολοένα αυξανόμενης ικανότητας στον τομέα της πολιτιστικής ευαισθητοποίησης και έκφρασης, τόσο της δικής του όσο και των άλλων, σύμφωνα με την ευρωπαϊκή βασική ικανότητα.

Το  πρόγραμμα  θα  υλοποιηθεί  στο διάστημα Σεπτέμβριο μέχρι Μάιο.   Το eTwinning είναι η κοινότητα των σχολείων της Ευρώπης,  προσφέρει μια ασφαλή πλατφόρμα για το προσωπικό (εκπαιδευτικούς, διευθυντές, βιβλιοθηκάριους κλπ) που εργάζονται σε σχολεία των συμμετεχουσών Ευρωπαϊκών χωρών. Για  την  επαφή   των  συνεργαζόμενων  σχολείων, εκπαιδευτικών  και  μαθητών  το  πρόγραμμα  διατηρεί  έναν χωριστό  διαδικτυακό   χώρο  συνεργασίας,  ο  οποίος  ονομάζεται   Twinspace,  στον   οποίο  μπορούν  να   έχουν  πρόσβαση  μόνο  οι  συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί  και  λειτουργεί  υπό  την  εποπτεία  της  Εθνικής και της Ευρωπαϊκής  Υπηρεσίας   eTwinning.Στα  πλαίσια  της  υλοποίησης  των δράσεων  αυτής  της  συνεργασίας οι μαθητές θα χρησιμοποιήσουν εργαλεία web2.0.

Δείτε το βίντεο παρουσίασης του προγράμματος εδώ.