Οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Α1 Λυκείου του σχολείου μας συμμετέχουν στο ευρωπαϊκό έργο etwinning Dynamic Geometry; Sunny World of Math 3, μια συνεργασία με σχολεία από 19 χώρες. Η διάρκεια του έργου είναι από το μήνα Οκτώβριο έως το μήνα Μάιο και αποτελεί μια προσπάθεια να καλλιεργηθεί μια θετική στάση των παιδιών απέναντι στα μαθηματικά, χρησιμοποιώντας το λογισμικό δυναμικής γεωμετρίας και τα εργαλεία web 2.0. Δεδομένου ότι αυτά τα εργαλεία προσφέρουν πολύ περισσότερο οπτικό περιεχόμενο, αναμένεται να διευκολύνουν τη μάθηση και να την κάνουν πιο μόνιμη. Επιπρόσθετα, αναμένεται να τα ζήσουν όλα αυτά μαζί με τους συνομηλίκους τους από διάφορα μέρη του κόσμου, ενθαρρύνοντας έτσι τη διεθνή συνεργασία μεταξύ των μαθητών, αυξάνοντας την πολιτιστική τους συνείδηση και βελτιώνοντας τις δεξιότητες ξένων γλωσσών .