Για πρώτη φορά το ΕΝΕΕΓΥΛ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ για  το έργο eTwinning «AMusicalJourney» βραβεύτηκε με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας.

Η διάκριση αυτή πιστοποιεί το επίπεδο σπουδών που παρέχεται στο σχολείο μας και την ποιοτική και καινοτόμο εργασία των εκπαιδευτικών, στους οποίους επίσης απονέμεται η Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας. Αποτελεί επίσης δημόσια επιβεβαίωση τής δέσμευσης τού σχολείου μας στην ποιότητα στο πλαίσιο μιας ευρωπαϊκής συνεργασίας.

Ένα από τα σημαντικά οφέλη της Δράσης eTwinning, πέρα από τη συνεργασία με σχολεία του εξωτερικού και τις ευκαιρίες επαγγελματικής ανάπτυξης που παρέχει στους eTwinners εκπαιδευτικούς, είναι και η αναγνώριση της ποιότητας των έργων που υλοποιούνται. Στο eTwinning αναγνωρίζεται η δημιουργικότητα, ο κόπος και η προσπάθεια τόσο των μαθητών όσο και των καθηγητών τους ως κάτι πολύ σημαντικό που αξίζει να διαδοθεί και να κερδίσει αναγνώριση σε τοπικό, εθνικό και Ευρωπαϊκό επίπεδο.

Η πρώτη αναγνώριση της ποιότητας ενός έργου έρχεται με την Εθνική Ετικέτα Ποιότητας που απονέμεται στα έργα eTwinning που κατάφεραν να φτάσουν σε υψηλό επίπεδο ποιότητας πληρώντας μια σειρά από κριτήρια που έχουν τεθεί από την Κεντρική Υπηρεσία Υποστήριξης σε συνεργασία με τους αντίστοιχους Εθνικούς Οργανισμούς Υποστήριξης της Δράσης κάθε χώρας. Η Ετικέτα Ποιότητας είναι η απτή αναγνώριση στους εκπαιδευτικούς, μαθητές και τα σχολεία για το υψηλό επίπεδο των eTwinning δραστηριοτήτων τους. Στους μαθητές, προσφέρει μία ενίσχυση στην προσπάθειά τους, και στα σχολεία γενικότερα, μία δημόσια επιβεβαίωση της δέσμευσής τους για την ποιότητα και την ειλικρίνεια σε μία Ευρωπαϊκή συνεργασία.

Η Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας είναι η δεύτερη πολύ σημαντική αναγνώριση της ποιότητας ενός έργου σε Ευρωπαϊκό πλέον επίπεδο. Αποτελεί το δεύτερο μεγάλο δείγμα επιτυχίας των μαθητών, των καθηγητών τους και των σχολείων που δείχνει ότι το έργο τους ανταποκρίνεται σε ένα ορισμένο Ευρωπαϊκό πρότυπο.

Οι καθηγήτριες που βραβεύτηκαν με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας είναι: ΨυρρήΒαία, Αετού Έλενα και Χαραλαμπους Άννα.